Jak otworzyć działalność gospodarczą

Jak otworzyć działalność gospodarczą

W 2014 roku stanęłam pod ścianą zawodową. Wiedziałam już, że to czas najwyższy, by prowadzić własny biznes i być freelancerem. Ale stanęło na pytaniu: Jak otworzyć działalność gospodarczą?

Przez lata pracowałam na etacie, przyjmując dodatkowe zlecenia, i marzyłam o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Ostatnie stanowisko pracy w firmie produkcyjnej, w której pełniłam rolę marketingowca i PRowca było marzeniem wielu osób: własny gabinet dostosowany do mnie, miła atmosfera w pracy, czasami stres, jak w każdej działalności, itd. A jednak czułam, że to jeszcze nie to. Brakowało mi niezależności, własnego biznesu, codziennych nowych wyzwań, ale również kreatywności! Do września 2014 roku marzyłam, wizualizowałam, kontrolowałam sytuację na rynku pracy, sprawdzałam różne możliwości dotacji, aż z dnia na dzień wstałam i powiedziałam: to będzie dzień, który odmieni moje życie. Napisałam wypowiedzenie z pracy, kliknęłam ikonkę w wiadomości e-mail „wyślij” i czekałam na odpowiedź przełożonego, sparaliżowana, tym co zrobiłam. Jacek Walkiewicz mówił w jednym z wykładów: „Ja 20 lat o tym marzyłem, ja dzisiaj mogę to zrobić, i ja nie wiem czy ja tego chcę. To jest straszne uczucie”. Ogarnęło mnie to uczucie w momencie wysłania wypowiedzenia. To jak wtedy, kiedy mówiłam: „Chcę motocykl, chcę motocykl, chcę motocykl…” i dostałam trzy różne propozycje zakupu motocykla na wyjątkowo dobrych warunkach (bo przecież wszechświat wysłuchuje próśb, dając możliwości) i zwątpiłam w swoje pragnienie. Motocyklu nie kupiłam, wobec czego nie wiem, jak to jest go posiadać. Wtedy powiedziałam sobie, że marzenia należy realizować, nawet jeśli strach temu towarzyszy (a jak się później okazało: strach miał tylko wielkie oczy).

Prowadzenie własnej działalności wymaga mobilności
Prowadzenie własnej działalności wymaga mobilności

I tutaj analiza mojego doświadczenia była przydatna.

  • Co robiłam do tej pory?
  • Co lubiłam robić?
  • Co sprawiało mi największą przyjemność?
  • Czy przyniesie mi to pieniądze? Tak? To działaj i nie czekaj!

 Jak otworzyć działalność gospodarczą?

1. Zajrzyj do Urzędu Pracy

Pierwszym krokiem przy założeniu działalności (po ustaleniu już tego, czym firma powinna się zająć) jest wizyta w Urzędzie Pracy i rejestracja, jako osoba bezrobotna (przecież czasami ludzie chorują, więc trzeba być ubezpieczonym na wszelki wypadek). To miejsce nie jest tak straszne, jak było jeszcze kilkanaście lat temu. Dziś wiele rzeczy możesz załatwić przez internet (nawet zarejestrować się, donosząc tylko dokumenty do Urzędu). Po rejestracji, dostajesz informacje o możliwościach otrzymania wsparcia, a obecnie jest ich sporo: zasiłek, bony szkoleniowe, dofinansowania, itp. (zależy od budżetu Urzędu Pracy i Twoich oczekiwań). Ja wiedziałam od razu czego potrzebuję, bo przecież dlatego odeszłam z pracy etatowej: dotacja na własną działalność.

2. CEIDG – tu jest odpowiedź na pytanie: Jak otworzyć działalność gospodarczą

Jak otworzyć działalność gospodarczą? Wystarczy wejść na stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (www.ceidg.gov.pl) i postępować zgodnie z instrukcjami (co nie jest trudne, jeśli potrafisz czytać ze zrozumieniem), wypełnić odpowiedni formularz, i wybrać się do odpowiedniego urzędu (np. miasta), by podpisać dokumenty (chyba, że posiada się profil zaufany, o którym więcej na stronie: www.prod.ceidg.gov.pl/CEIDG.CMS.ENGINE/?D;9c067923-44f8-46b0-aca1-7735d59d56e1). Posiadasz już wpis, firma założona? Cudownie! Ale to nie koniec na jeden dzień.

3. ZUS – jak amen w pacierzu

Tego samego dnia, w którym otworzyłaś działalność w CEIDG powinnaś odwiedzić ZUS, by nie tylko dokonać zgłoszenia otwarcia działalności gospodarczej, ale również by wybrać kwotę składki (składka uzależniona jest od tego czy pierwszy raz zakładasz działalność, czy już prowadziłaś działalność, itd.)

4. Na pytanie: Jak otworzyć działalność gospodarczą już odpowiedziałam – co teraz?

Właśnie… biurokracja, dotacja, wydatkowanie jej i rozliczenie, założenie firmy to NIC w porównaniu z tym, co dalej się dzieje, bo… trzeba zarabiać. I tutaj pojawia się znowu strach: czy mi się uda? Czy pozyskam tylu klientów, by stać mnie było na opłaty, czy to była słuszna decyzja?

Co robić w takich sytuacjach? Na pewno porozmawiać z bliską osobą, która wspiera od początku powstania pomysłu otwarcia własnej działalności, ale… przede wszystkim, przypomnij sobie: „Po co to robisz? Jaka myśl i wizja towarzyszyła otwieraniu własnej działalności? Pamiętasz jeszcze?”

Już na tym etapie powinnaś mieć skonkretyzowane działania, napisany plan, wypełnione kroki, klientów i miejsca ich poszukiwania, więc: działaj. Nie czekaj! Prowadzenie własnej działalności TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SIEBIE… W końcu to na niej Ci zależało, prawda? Masz obawy? Brakuje Ci czasami sił? Zabrakło Ci motywacji? Jeśli nie wiesz nadal jak otworzyć działalność gospodarczą – NAPISZ DO MNIE

Ten post ma 3 komentarzy

Dodaj komentarz