Odważ się żyć kreatywnie – „Wielka magia”
Żyj kreatywnie

Odważ się żyć kreatywnie – „Wielka magia”

Odważ się żyć kreatywnie… jak bardzo kilka lat temu brakowało mi tego zdania w życiu. Jeszcze kilka lat temu ograniczałam się i bałam się żyć kreatywnie. Nie sądziłam, że jedna książka może dać mi tyle siły do działania.

Jeśli znasz film „Jedz, módl się, kochaj” to na pewno słyszałaś o autorce książki, Elizabeth Gilbert.

Elizabeth napisała wiele książek, ale to jej autobiografia sprawiła, że zrobiło się o niej głośno na całym świecie. Książka „Jedz, módl się, kochaj” jest jeszcze lepsza niż film. Była dla mnie w pewnym momencie przewodnikiem duchowym i czytając ją, czułam się jakbym to ja napisała tę książkę. Myślę, że nie byłam jedyną kobietą, która tak czuła.

Wielka Magia – Odważ się żyć kreatywnie

Kilka lat później pojawiła się nowa pozycja od Liz „Wielka magia”. Kiedy pierwszy raz usłyszałam o książce, mieszkałam już w Barcelonie. Mój blog kreatywnepodroze.pl działał od kilku lat, na chwilę odpuściłam działania w ramach Fundacji KreArt, ale w głowie tlił się kolejny pomysł, związany z rozwojem osobistym i z … kreatywnością. Biorąc do ręki „Wielką magię” zobaczyłam wtedy podtytuł „Odważ się żyć kreatywnie”. I pomyślałam: „Elizabeth… żyjesz moim życiem tylko na kilka lat do przodu”.

Spodziewałam się książki, która zdradzi mi, magiczne sekrety, które doprowadziły Elizabeth na szczyty, i nie pomyliłam się. Tajemnica kreatywności, została obnażona.

Wielka Magia” a kreatywność

Więc czym jest ta kreatywność? Słowo pochodzi od łacińskiego wyrazu „creatus”, czyli „twórczy”. I można by się zamknąć w tym rozumieniu słowa, ale można też pójść o wiele dalej i zastanowić się, czym dla każdej osoby jest kreatywność. Przecież każdy z nas postrzega ją inaczej. Elizabeth podeszła do kreatywności na poziomie wyższym, niż tylko twórczym.

#WielkaMagia
Żyj kreatywnie
#WielkaMagia

„Podstawowe składniki kreatywności są dokładnie takie same dla wszystkich: odwaga, czary, pozwolenie, wytrwałość, ufność – a te elementy są dostępne dla wszystkich. To wcale nie oznacza, że twórcze życie zawsze jest łatwe, oznacza natomiast, że twórcze życie jest możliwe.”

Odważ się żyć kreatywnie a nie w strachu

Wielka magia” to czytelny przekaz wartości, które warto celebrować w twórczości. A główną z nich jest nauka życia ze strachem. Strach towarzyszy nam całe życie. Boimy się dostać mandat, boimy się o własne dzieci, boimy się oceny innych, boimy się choroby, ale są to oczywiste sytuacje, którymi martwi się większość z nas. Inaczej jest jednak z procesem kreatywności. Strach nie rozumie tego procesu. Strach będzie podpowiadał czarne wizje, a przede wszystkim będzie mówił nam, że się ośmieszymy i narazimy na niepotrzebne komentarze. Ale wtedy musi zapukać do głowy odwaga i powiedzieć „Odwaga polega na zrobieniu tego, czego się boimy. Owszem, kreatywność jest dla odważnych, ale nie dla nieustraszonych, i ważne, żeby zrozumieć tę różnicę.”

Odważ się żyć kreatywnie
Odważ się żyć kreatywnie
#Wielka Magia

Nie myl autentyczności z oryginalnością

Ja ostatnio siedziałam na swoim pięknym tarasie w Barcelonie i myślałam, że nic kreatywnego nie wymyśliłam, myląc w ten sposób kreatywność z pomysłem, na który nikt wcześniej nie wpadł i wiesz co… książka „Wielka Magia” przyniosła mi ulgę. Elizabeth napisała „Wszystko było już stworzone”. Książki są już napisane (pewnie często pomysły są powielane), biznesy online kwitną, codziennie tworzy się kilkaset nowych blogów i kanałów youtube… nie ma rzeczy, która by już nie powstała. Ale każda z nich jest inna! Bo każda z nich jest stworzona przez inną osobę. Należy więc do tego pomysłu dodać jeden aspekt, który jest autentycznością. Bycie autentycznym to nie bycie oryginalnym!

Nie martw się, że powtarzasz pomysł. Ważne jest, że chcesz tworzyć. Zacznij to robić i nie bój się. Zapewniam Cię, że to co chcesz stworzyć prawdopodobnie już istnieje, ale nie zostało stworzone przez Ciebie jeszcze. Twórz więc. Nie bój się porażki. A jak przestać się jej bać? Elizabeth pisze, by zadać sobie pytanie: “Co byś zrobiła, jeśli wiedziałabyś że odniesiesz sukces?”. Ah na to pytanie znalazłam tyle odpowiedzi, że ocknęłam się i pomyślałam: „Sama stoisz sobie na drodze do sukcesu”.

I tak powstał ten portal: https://kreatywnakobieta.pl

Jak żyć kreatywnie?

Wielka Magia” okrywa jeszcze wiele innych kart związanych z kreatywnością, a jedną z nich jest również seryjny morderca, którym jest prefekcjonizm. To on zabija spontaniczność, chęci, pomysły, zakończenie spraw. Wobec tego skończ wreszcie nagranie, które robiłaś od tygodnia, skończ czytać w nieskończoność książkę, którą napisałaś. Opublikuj to nagranie, wyślij tę książkę do wydawnictwa. Postaw kropkę nad „i” i zobaczysz co będzie się dalej działo.

Książka “Wielka Magia” jest dla osób, które chcą tworzyć, które chcą kreować swoją rzeczywistość, a czują że coś ich blokuje. Dla osób, które mają pomysł, ale nie realizują go. Ale też dla osób, które mają wiele pomysłów i nie mogą wybrać tego jednego. W tej książce odnajdziesz natchnienie!

"Wielka Magia" Elizabeth Gilbert
Wielka Magia – Odważ się żyć kreatywnie

Dodaj komentarz