Jak znaleźć czas dla siebie?

Jak znaleźć czas dla siebie?

Jeszcze wczoraj pisałam posta o tym, jak kreatywnie spędzać czas wolny, a dziś myślę, czy my kobiety w zasadzie znajdujemy dla siebie czas? Czy wiesz jak znaleźć czas dla siebie? Bo już co byś robiła w tym czasie to inna para kaloszy.

Trzeba zacząć od innej strony. Warto zastanowić się teraz: na co przeznaczasz czas w ciągu dnia? Ja któregoś pięknego dnia, widząc, że przestałam pisać do posty na bloga https://kreatywnepodroze.pl/ postanowiłam zabrać się z powrotem do roboty i zastanowiłam się: “Jak znaleźć czas na to co jest mi potrzebne”. Wzięłam do ręki kartkę, nalałam sobie czerwonego winka i zaczęłam pisać.

Jak znaleźć czas dla siebie rezygnując z innych spraw?

Czy wyobrażasz sobie obecnie jakąś sprawę, rzecz, z której mogłabyś zrezygnować, na rzecz spędzenia czasu ze sobą? Ja tak! Swoje działania rozpoczęłam od kilkudniowej analizy swojego dnia. Co ja w zasadzie robię, że nie mam czasu dla siebie? Okazało się, że ten czas przelatuje mi przez palce, bo nie mam konkretnych planów, ani celów. Nie było nic sprecyzowanego, co powinnam w ciągu dnia zrobić, mimo że w głowie roiło mi się mnóstwo pomysłów.

Znajdź czas dla siebie
Znajdź czas dla siebie

Przeanalizowałam więc swoje dni i godziny pracy. Widząc, ile czasu spędzam nie wiedząc na czym, postanowiłam to zmienić i zapisać swój plan na idealny dzień, który rozpoczyna się o 6:45 od ustalenia priorytetów. Natomiast widząc, ile czasu wcześniej marnowałam w zasadzie na absolutnie zbędne rzeczy postanowiłam to zmienić. Obecnie po pracy, mam rozpisane zadania na kilka tygodni do przodu: treningi, spotkania, wyjazdy, nauka, rozkręcanie biznesu online, czyli właśnie na ten czas dla siebie.

Z czego zrezygnowałam, żeby mieć ten dodatkowy czas? Z pozornych przyjemności: siedzeniem przed telewizorem przez 2 godziny dziennie, z instagrama (mniej followersów i całkiem dobrze mi z tym), z zastanawiania się codziennie co ugotować (zamiast spędzania min 30 min na necie w ciągu dnia szukając przepisów, wykupiłam dietę u Ewy Chodakowskiej), z prasowania (tak, nie prasuję większości ubrań i nie czuję się zaniedbana), z wiecznego sprzątania (no ileż można sprzątać).

Najważniejsze jest, żebyś jednak odpowiedziała sobie na pytanie: co lubisz robić w wolnym czasie? Bo jeśli dla Ciebie relaksem jest prasowanie, to bomba! Nie dość, że jest to czas dla Ciebie, to w dodatku praktycznie go wykorzystujesz. Ja w swoim wolnym czasie lubię jednak przyjemności dla ciała i umysłu: medytacja, basen, spacer, pisanie bloga, czytanie książek, picie wina podczas oglądania “Przyjaciół”. Ale czasami trzeba zrezygnować z czegoś co wydaje Ci się, że powinnaś zrobić. Odpuść czasami. Rozpieść się. Nie pędź tak.

Jak znaleźć czas dla siebie mając dzieci?

Mama, która ma dzieci powie mi: e tam… dzieci nie masz, co Ty wiesz… prawda, mało wiem o posiadaniu dzieci. Ale wiem też, że jeśli dzieci pójdą spać to nie latałabym z miotłą po mieszkaniu, tylko zrobiłabym sobie fantastyczne SPA: zrobiła paznokcie, poczytała książkę, wypiła lampkę wina i posiedziała na balkonie. Z miotłą połaziłabym następnego dnia, bo przecież nic by się nie stało, jakbym jeden dzień odpuściła bycia perfekcyjną, prawda?

Taką piękną grafikę dostałam od gangu Pani Swojego Czasu!
Taką piękną grafikę dostałam od gangu Pani Swojego Czasu!

Ale chyba dla mam z dziećmi nikt nie poradzi ta jak Pani Swojego Czasu, która doskonale wie, jak siebie zorganizować i swój czas, żeby mieć więcej momentów na własne przyjemności. W zeszłym roku przeczytałam jej książkę “Jak zostać Panią Swojego Czasu”. Serdecznie polecam ją nie tylko każdej kobiecie, ale w szczególności mamom.

Jak znaleźć czas?

Cóż… łatwo nie jest, ale dzięki dokładnej analizie swojego dnia i wykluczeniu kilku rzeczy lub zastąpienia ich innymi, albo…nawet poproszenie o pomoc kogoś, może sprawić, że dodatkową godzinę będziesz miała tylko dla siebie, żeby na balkonie pomedytować, lub żeby wyjść na lody sama ze sobą, bo masz do tego prawo! Najważniejsze, żebyś wiedziała co chcesz robić w wolnym czasie, a znajdziesz na to moment w ciągu dnia.

Dodaj komentarz