Czym jest IKIGAI?
Czym jest IKIGAI

Czym jest IKIGAI?

Studiując coaching miałam przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Bożenę Wujec, coacha, mentora, która z niezwykłym przekazem opowiadała o IKIGAI. Sama nazwa wydała mi się już wtedy na tyle ciekawa, że sięgnęłam po książkę “Ikigai – Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”. Przypomniała mi ona o ważnych elementach, których uczymy się będąc dzieckiem, a o czym zapominamy w miarę dorastania.

O czym jest IKIGAI – książka Hectora Gracia i Francesc Miralles

IKI oznacza życie, GAI oznacza wartość. Łącząc te słowa ze sobą, widzimy jedno określenie na IKIGAI: Wartość życia.

Pytanie więc samo narzuca się: co jest wartością Twojego życia? By odpowiedzieć na to pytanie warto przyjrzeć się komponentom życia, a jest ich kilka.

Jak znaleźć IKIGAI?

Przyjrzyj się powyższej ilustracji. Co widzisz? IKIGAI jest w samym sercu łączenia 4 kręgów: potrzeby świata, kwestii finansowej, zasobów i miłości. Trzymając się tych wytycznych, odpowiadając sobie na pewne pytania, możesz odkryć swoją ścieżkę, życia, którą powinnaś podążać, żeby być szczęśliwą, a przy tym wykorzystując swoje zasoby do czynienia dobra na świecie.

W każdej małej kwestii możesz znaleźć coś dobrego dla świata. Gdyby nie było listonoszy, nie dostałabym nigdy życzeń od koleżanki mieszkającej bardzo daleko, gdyby nie sprzedawczynie, nie miałby kto rozstawić niezbędnego towaru, żebym mogła go kupić i ostatecznie ugotować kolację dla rodziny, gdyby nie przykręcanie odpowiednio śrubki w samochodzie, nie mogłabym bezpiecznie dojechać do obranego celu.

Twoje IKIGAI nie musi być ogromne i cała książka w zasadzie o tym mówi. Ważne jest by w obecnej pracy, zawodzie, w codziennych sytuacjach, dostrzegać wyższy cel wykonywanych czynności. Bo każda w zasadzie praca ma ten cel i służy innym ludziom. Nie każdy może pracować jako lekarz, ale każdy z nas pracuje w zawodzie, który służy lekarzowi.

Przyjrzyj się więc dzisiaj swojemu życiu. Zauważ każdy pozytywny detal swojego dnia, swojej pracy i zapisz go. Przeanalizuj te detale według powyższej ilustracji i odnajdź swoje IKIGAI.

Ja serdecznie Ciebie zapraszam, byś przeszła to ćwiczenie ze mną podczas coachingu. Wystarczy do mnie napisać.

Kilka rad, jak żyć długo i szczęśliwie według IKIGAI

W książce jest kilka rad, które warto zastosować w swoim codziennym życiu, by żyć w zdrowiu i szczęśliwie.

Jak żyć długo i szczęśliwie

Umysł – to magiczne miejsce w ciele, które potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie. Zachowaj go aktywnym. Czytaj książki, ucz się języków, korzystaj z gier strategicznych, układaj puzzle, rozwiązuj krzyżówki lub sudoku. Ćwicz umysł. Nie tylko siedząc na kanapie, oglądając po raz setni odcinek ulubionego serialu, tylko weź książkę do ręki i poczytaj ją przez 15 minut. Aktywizuj swój umysł, by się nie zestarzał.

Ciężko zredukować poziom stresu, zwłaszcza w pracy lub mając dwójkę małych dzieci w domu. Ale zapanuj nad stresem i nie dodawaj sobie dodatkowych alarmów, w postaci portali społecznościowych, które cały czas krzyczą do Ciebie. Wyłącz powiadomienia w telefonie. Poszukaj w swoim dniu takich działań stresogennych, które możesz zniwelować do zera. Nie czekaj do jutra i spisz te działania jeszcze dzisiaj. Jak możesz je zminimalizować?

Ruch to zdrowie. W zdrowych ciele, zdrowy duch. Ileż razy w życiu słyszałaś ten tekst od rodziców, aż do znudzenia. Odpowiedz dziś sama przed sobą: ma on sens? No ma! Jeśli nie będziesz się ruszać, ćwiczyć, wychodzić na spacery, a wyłącznie siedzieć przed komputerem lub leżeć na kanapie, to niestety zmniejszysz sobie aktywne lata życia. I może zdarzyć się tak, że w wieku przejścia na emeryturę nie będziesz już miała siły na podróże, a przecież emerytura to nie koniec życia, to dopiero początek kolejnego etapu w życiu! Rusz się więc i idź chociaż na 10 min spaceru!

Daj sobie czas na sen. Ja rozumiem, że mając dzieci nie jest to takie proste, bo każde z nich jest wymagające, ale znajdź czas na regenerację. Śpij ile potrzebujesz, bo Twoje ciało tego potrzebuje. Sen jest najskuteczniejszym kluczem do przeciwstarzenia się. Już nie mówiąc o tym, żeby unikać alkoholu, papierosów, kawy, jeść zdrowo. To chyba każdy wie, ale cóż… nie każdy zgodnie z tymi zasadami żyje.

I przestań wiecznie gadać o starości, i o tym że chyba masz demencję, albo że umrzesz szybko! Zacznij myśleć, a co jeśli będę żyła 100 lat. Jak chciałabym te 100 lat przeżyć? Narzekając na wszystko, czy cieszyć się każdym dniem, żyjąc według swojego IKIGAI? Zastanów się co jest dla Ciebie lepsze.

Książka IKIGAI – niezwykłe przykłady

Mała książka, a tyle wnosi! Wszystkiego oczywiście nie zdradzę, bo chcę żebyś zapoznała się z treścią całej książki. Ale zaskoczy Cię w niej na pewno jedno: jak wielu jest ludzi długowiecznych. Autorzy trafili do wielu z tych osób i przekazują Ci sekrety, które tak naprawdę są nam wszystkim znane.

Nie wszyscy jednak stosują się do prostych zasad higieny życia.

Jeśli stwierdzasz, że potrzebujesz coachingu, żeby znaleźć w sobie pokłady energii i chcesz odnaleźć swoje IKIGAI, proszę nie czekaj na nic.

Skontaktuj się ze mną i pomogę Ci osiągnąć Twój cel!

Dodaj komentarz