Czym jest coaching według mnie?

Czym jest coaching według mnie?

Po raz pierwszy o coachingu usłyszałam w 2008 roku, kiedy mój przyjaciel Ludwik C. Siadlak, przeprowadził ze mną sesję, pracując na moich celach. Odkryłam wówczas kilka kart w moim życiu, które pokazały inną ścieżkę dojścia do moich celów.

Nie wiedziałam jednak, że jest to tak silny nurt, który zaczyna być dostrzegany przez ludzi, jako narzędzie wsparcia w osiąganiu marzeń, sukcesów, budowania relacji, rozwiązywania dylematów.

Czytając o kursach coachingowych, szkoleniach i studiach podyplomowych, przekonałam się, że to nie jest wyłącznie przygotowanie do pracy w roli coacha, ale przede wszystkim jest to wspaniały czas samorozwoju. Najcudowniejszym ostatecznym efektem jest realne wsparcie drugiej osoby i uczestniczenie w procesie wprowadzania przez klienta zmian na lepsze.

Postanowiłam zrobić research, by lepiej zrozumieć czym jest coaching i którą szkołę wybrać, bo że chcę być coachem i pomagać ludziom w ich zmianach, było dla mnie pewne. 

W Polsce jest dużo szkół, kursów, studiów podyplomowych, co oznacza tylko jedno: ten kierunek zaczyna być coraz bardziej potrzebny. 

Czym jest coaching według mnie?

Jest to droga, proces, w którym coach towarzyszy klientowi w odkrywaniu ścieżki, którą klient chce podążać. Coach posiada narzędzia, które wspierają klienta w realizacji jego celów. Często te narzędzia pokazują inny obraz klientowi, który jest dla niego niewidoczny, a warty zauważenia. Coaching jest więc metaforycznie mówiąc ścieżką, którą klient chce podążać w obecności coacha. 

Zadaniem coacha jest uważne słuchanie i zadawanie mocnych pytań, czyli prowadzenie klienta przez cały proces coachingowy. Po to też coach nabywa odpowiednich umiejętności kształcąc się i dbając o swoją wiedzę, uczestnicząc w superwizjach, by być możliwie jak najlepiej przygotowanym do spotkań.

Czy coaching jest etyczny?

Coaching znajduje się w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności w pozycji 235920 Trener osobisty (coach, mentor, tutor), jest więc zawodem regulowanym. Są w Polsce 3 organizacje certyfikujące: ICF, EMCC, Izba Coachingowa. Każda z tych instytucji posiada kodeks etyczny, który jest podstawą dla każdego coacha. 

Najbliższym mi jest Kodeks Etyczny Izby Coachingu. Ważne jest, by klient wiedział, że działasz w zgodzie z kodeksem etycznym i każde spotkanie jest poufne. Dzięki etyce coachingu jesteśmy w stanie jako coachowie przeprowadzić odpowiednio proces coachingowy, czego rezultatem mają być sukcesy klienta. 

Coaching w praktyce

Zastanawiając się, czym jest coaching, na pewno przyszło Ci do głowy pytanie: Ok, ale jak on wygląda w praktyce?

W praktyce są to spotkania od 1-1,5h. Podczas pierwszego spotkania kontraktującego, klientowi jest przedstawione czym jest coaching, czego dotyczy, jaka jest etyka pracy. Po omówieniu problemu klienta, wspólnie ustalana jest ilość spotkań. Po ustaleniu szczegółów należy podpisać kontrakt, która zachowuje standardy etyczne, a do którego można odwołać się w sytuacjach spornych. 

Poniżej zamieszczam filmik, który pokazuje jedno z narzędzi coachingowych. Jest to krótki wzór narzędzia użytego podczas sesji coachingowej przygotowany przez Roberta Łężaka i Kalinę Grela-Łężak w ramach Norman Benett Group

Darmowa sesja odkrywcza

Zapraszam Cię na darmową 15 minutową sesję odkrywczą, dzięki której odpowiesz sobie na pytanie: “Czy coaching jest dla mnie?”. Napisz do mnie i umów się na spotkanie.

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz