Dotacje na założenie własnej działalności

Dotacje na założenie własnej działalności

Dotacje na założenie własnej działalności są często ważnym wsparciem finansowym dla rozwoju kobiecych biznesów. Nie jest jednak tak łatwo otrzymać dofinansowanie, z uwagi na obwarowania wielu z nich.

Stworzenie odpowiedniego biznes planu, opracowanie analizy rynku, oszacowanie kosztów i przychodów, może przysporzyć wielu osobom problemów i poddają się już na etapie pisania wniosku. Ja myślę, że jest jednak o co powalczyć. Poniżej znajdziesz kilka przykładów dla możliwości pozyskania finansowania na edukację w zakresie własnej działalności lub na rozpoczęcie budowania własnego biznesu.

Dotacje na założenie własnej działalności

Dotacje z Urzędu Pracy

Dotacje, które przyznaje Urząd Pracy są ogarniczone budżetowo, choć nie znaczy to, że nie ma możliwości otrzymania tej dotacji. Warto jednak odpowiednio przygotować wniosek i poświęcić jednak kilka dni na pożądną analizę rynkową.

Przede wszystkim proponuję zadzwonić do najbliższego Urzędu Pracy i dowiedzieć się, jakie posiadasz możliwości uzyskania takiego wsparcia finansowego. W większości przypadków powinnaś być zarejestrowana w UP, jako osoba bezrobotna i przejść szereg spotkań z doradcą zawodowym, który kwalifikuje do odpowiedniej grupy, w celu uzyskania takiego dofinansowania. Ważne jest jednak dokładne wczytanie się w regulamin, by zrozumieć obwarowania przychodzące wraz z podpisaniem umowy z Urzędem Pracy. Czy warto zawalczyć o to dofinansowanie?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Dotacja z Urzędu Pracy na założenie własnej działalności najczęściej są przeznaczane na zakup niezbędnych trwałych środków. Grafik może zakupić odpowiednie oprogramowanie i sprzęt, fotograf może zainwestować w statywy i aparat, zaś kosmetyczka w remont wynajmowanego studia. A możesz dostać nawet 16 000 zł (co jet uzależnione od Urzędu Pracy). Należy pamiętać, że dotacja z Urzędu Pracy jest rozliczania po roku czasu, wobec czego minimum 1 rok należy prowadzić działalność. Ale przecież nie zakłada się działalności mając świetnie napisany biznesplan, by zamknąć biznes po roku.

Dotacje od Lokalnej Grupy Działania

Lokalne Grupy Działania są świetnym miejscem wspierającym rozwój i założenie biznesów na rynku lokalnym. Celem tych działalności gospodarczych powinno być realna pomoc w promocji, rozwoju lokalnych społeczności. Wniosek o dotację może być oparty o strategię LGD, którą z całą pewnością możesz znaleźć na stronie Grupy Działania.

Ta forma wsparcia jest zdecydowanie wyższa, bo wynosi nawet 60 000 zł, ale pamiętaj, że działania powinny być prowadzone na terenie, na którym działa wybrane LGD. Naturalnie takie środki nie są tak łatwo rozdawane, dlatego też proponuję porządnie przygotować się do napisania wniosku. Przede wszystkim umów się na spotkanie w LGD, sprawdź daty konsultacji i szkoleń oferowanych przez najbliższą LGD i wypytaj o wszystkie rzeczy (naturalnie po zapoznaniu się z pełną dokumentacją – nie przychodź na spotkanie nie przygotowana!). Wchodząc na strony LGD zobaczysz również inne dotacje, na przykład na rozwój istniejącego już biznesu. Dzięki temu masz szansę w przyszłości lub już nawet teraz skorzystać z innych możliwości finansowania Twoich pomysłów.

Erazmus dla młodych przedsiębiorców

Na pewno słyszałaś już o Erazmusie dla studentów, wykładowców, ale czy słyszałaś o Erazmusie dla młodych przedsiębiorców? Jeśli nie to koniecznie zajrzyj na stronę Erasmus-Enrepreneurs. Kilka lat temu zastanawiając się, w którą stronę powinnam dalej rozwijać swoją działalność, usłyszałam o tym programie od znajomego. Postanowiłam z niego skorzystać i tak znalazłam się w Barcelonie, w której już zostałam.

Program skierowany jest do osób, które planują założyć własną działalność lub już ją prowadzą. Dzięki niemu możesz nauczyć się od doświadczonych przedsiębiorców wielu rzeczy, jak prowadzenie winiarni, tworzenie biznesu online, budowania rowerów, itd. Pomysłów na działalność jest wiele, a ten program wspiera wyjazd i pobyt za granicą poprzez miesięczne wpłaty na konto. Kwota dotacji zależy od czasu i państwa, do którego się wybierasz. Warto więc podjąć to ryzyko i skorzystać z tej fantastycznej okazji nauki prowadzenia biznesu od specjalistów.

Nisko oprocentowane pożyczki

Wiele Fundacji i innych organizacji pozarządowych zarządza programem Mikro i Makropożyczki w ramach RPO, na rozwój działalności. W przypadku możliwości zbudowania świetnego przedsiębiorstwa, na które potrzebne jest dużo więcej niż wiedza i 60 000 zł, pożyczka jest świetną opcją. Oczywiście, powiesz, że wolisz bezzwrotną dotację, ale nie każdy ma szansę ją otrzymać, a już na pewno nie w kwocie 1 mln złotych. W związku z tym uważam, że świetnym pomysłem jest inwestycja. Bo pożyczkę trzeba tak nazwać. Oprocentowanie zazwyczaj jest korzystniejsze od rynkowych, co warto podkreślić. Raz jeszcze zaapeluję tutaj o rozwagę i stworzenie odpowiedniego biznes planu i analizy rynkowej. W końcu nie chciałabyś wziąć pożyczki, której w rezultacie nie będziesz mogła spłacić.

Spółdzielnie socjalne

Spółdzielnie socjalne wpisują się w hasło ekonomii społecznej, a ich celem jest zbudowanie przedsiębiorstwa, które będzie tworzyło nowe miejsca pracy. O dotację na założenie przedsiębiorstwa społecznego, czyli spółdzielni socjalnej lub organizacji pozarządowej mogą starać się nie tylko osoby fizyczne, ale też jednostki prawne (jak na przykład organizacje pozarządowe). Dotacja na 1 osobę wynosi 24 000 zł, a jak wiadomo spółdzielnia socjalna powinna zatrudniać 5 osób, wobec czego końcowa dotacja wynosi nawet 120 000 zł. Na tym jednak nie koniec. Przez 12 miesięcy od założenia przedsiębiorswa można uzyskać wspacie pomostowe (ok. 1850 zł przez pierwsze 6 msc, później 1500 – 1000 zł).

Co warto wiedzieć o spółdzielni socjalnej? By otrzymać taką dotację, osoby zatrudnione powinny spełniać kryteria wymienione w regulaminie. Często dotyczy to osób bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ale wyobraź sobie, że masz pomysł na takie przedsiębiorstwo. Na przykład chcesz zbudować kafejkę i zatrudnić do niej 5 osób. Czy nie uważasz, że otwarcie fajnego miejsca z dotacją 120 000 zł i wsparciem pomostowym nie będzie genialne na start? A co więcej… możesz pomóc innej osobie w posiadaniu pracy!

Te dotacje i pożyczki to tylko pomysły na to jak możesz sfinansować swoje pomysły. Musisz być jednak zdecydowana i wiedzieć dokładnie czego chcesz, ponieważ proces biurokracji trwa dość długo i bywa, że na samą decyzję czekasz do pół roku. Mimo wszystko uważam, że osobie której zależy na tworzeniu wartościowego biznesu, czas nie przeszkodzi. Ja skorzystałam z dwóch dotacji z wyżej wymienionych: otrzymałam dotację na założenie działalności z UP, a po 2 latach skorzystałam z Erazmusa dla młodych przedsiębiorców, dzięki czemu pozyskałam klienta w… Barcelonie. Nawet nie wiesz, jak tak odważne decyzje mogą zmienić Twoje życie. Zawalcz więc o swoje marzenia! A gdybyś szukała wsparcia i konsultacji biznesowych – służę pomocą.

Dodaj komentarz