Czym jest motywacja dla kreatywnych kobiet?

Czym jest motywacja dla kreatywnych kobiet?

Motywacja. Ile razy słysząc to słowo, myślałaś o afirmacjach, siłowni, diecie, nauce? A ile razy tak naprawdę zastanowiłaś się, czym jest dla Ciebie motywacja? Co jest Twoim motywem do podejmowania działania?

Wiele z nas marzy o sukcesie, jaki zdobyła Oprah Winfrey lub o cudownej rodzinie rodem z Rodzinka.pl. Nasze wyobrażenia związane z motywacją, często mają się jednak nijak z rzeczywistością. Bo przede wszystkim nie urodziłam się w USA, ani też nie posiadam trójki dzieci, jak więc mogę marzyć o byciu znaną czarnoskórą amerykanką lub mamą na szpilkach. Nie mogę więc stwarzać iluzji, która nią wyłącznie pozostanie, a co gorsze do niczego mnie ona nie zmotywuje. Po kilku latach snucia mrzonek, stwierdziłam że czas poszukać prawdziwej motywacji do działania. Czym ona jest? Jak ją sobie “wychować”, żeby osiągnąć sukces?

Przykłady osób z motywacją

Czytając wiele biografii, słuchając podcastów, zobaczyłam pewną zależność w rozpoczęciu działań zmierzających do wprowadzenia zmian w życiu na lepsze. Zazwyczaj (choć nie zawsze) motywem do działania stawał się jakiś przełom w życiu.

  • Michał Szafrański miał poważne obrażenia, a czas poświęcony rehabilitacji skłonił go do podjęcia odważnych ruchów w postaci założenia bloga, napisania książki. Dziś Michał kształci nas, jak tworzyć budżet domowy i oszczędzać pieniądze.
  • Ola Budzyńska szkoliła przez wiele lat pracowników korporacji, podróżując po Polsce, aż któregoś dnia jej życie przewróciło się do góry nogami, kiedy jej syn zachorował. Powstała wtedy Pani Swojego Czasu, a wraz z nią jeden z lepszych biznesów online w Polsce.
  • Monika Kowalik, która mieszkała w małej miejscowości, pracowała w urzędzie gminy, doszła do momentu w swoim życiu, w którym zaczęła się dusić, bo wiedziała że może zrobić jeszcze więcej i pomóc jeszcze większej ilości kobiet. Dziś jest szkoleniowcem, zajmuje się nieruchomościami i wreszcie czuje, że się realizuje.

Są jednak osoby, które podążają za marzeniami i predyspozycjami. W życiu takich osób, nie zdarzyła się żadna sytuacja, która stałaby się jednym z powodów do podjęcia decyzji o zmianach w karierze.Takimi przykładami są:

  • Kamila Nowowiejska, która od dziecka trenowała taniec towarzyski, a który był miłością jej życia, jak twierdziła wymachując rękoma. Dzisiaj Kamila prowadzi Better Body Studio, zachęca do zmiany trybu życia na aktywniejszy, prowadząc przy tym zajęcia sportowe w Warszawie.
  • Ania Brzozowska wychowała się z muzyką, która do dzisiaj gra jej w duszy, dzięki czemu biznes online założony przez nią opiera się w dużej mierze właśnie na muzyce

Takich przykładów mogłabym podawać bez liku! Ale wróćmy do Twojej motywacji.

Czym jest motywacja dla Ciebie?

Słowo motywacja kojarzy się ze słowem “motyw”. Myśląc więc o niej zadaję sobie i Tobie jedno konkretne pytanie: “Dlaczego chcesz daną rzecz osiągnąć?”. Na zaimek pytający “dlaczego” nie zawsze możemy tak szybko i łatwo znaleźć odpowiedź. Ba! My bardzo często mylimy motywację z samodyscypliną i chęcią do realizacji działania, więc często używamy frazesu “Nie mam motywacji do ćwiczeń”, “Nie mam motywacji do nauki”, “Zabrakło mi motywacji”. A może nie miałaś jej na samym starcie, bo nie wiesz dlaczego ćwiczysz, bo nie rozumiesz dlaczego edukacja jest tak ważna. Motyw jest czymś tak silnym emocjonalnie, że wstaniesz o 6 rano i zaczniesz ćwiczyć, idąc do pracy będziesz czytać lub słuchać podcastów, wieczorem znajdziesz 30 minut na powtórzenie materiału z zajęć… Znajdziesz dla swojego motywu: czas i energię, a już na pewno przestaniesz szukać wymówek!

Motywacja – ćwiczenie

Jaką masz motywację? Co chcesz zrealizować w swoim życiu? Jaki masz realny cel? Jakie masz priorytety? Dlaczego chcesz te cele i priorytety zrealizować?

Weź czystą kartkę papieru, kolorowe pisaki, i odpowiedź na te wszystkie pytania. Odpowiedzi może być masa. W końcu jesteśmy absolutnymi szefami swojego życia: pracujemy, zarabiamy, robimy listy zakupów lub planów, organizujemy dzieci zajęcia, kreatynie myślimy o swoich marzeniach, a teraz spiszmy to wszystko! Wszystko! To, że mam plan nauczyć się hiszpańskiego, to że na emeryturze chcę być wolontariuszką w Afryce, to że marzy mi się spokojny wieczór z dobrą książką w ręku.

Motywacja: odnajdź ją w sobie!

Zacznij od motywacji

Zapisałaś? Masz czystą głowę? Super! To teraz pogrupuj te cele na 3 grupy:

  • Rodzina i przyjaciele
  • Kariera
  • Zdrowie
  • Rozwój osobisty
  • Finanse
  • Środowisko
  • Związki
  • Wypoczynek / rozrywka

Zapisane? A teraz przypisz priorytety od 1 do 5 każdemu z tych celów w grupach.

  • Który wyszedł Ci jako najważniejszy?
  • Dlaczego?

Odpowiedz na pytanie “dlaczego” na kartce pod swoim priorytetowym celem. I zajmij się nim.

  • Co musisz zrobić, żeby ten cel osiągnąć?
  • Ile czasu sobie na to dajesz?
  • Czy ten cel jest realny (no wiesz… nie gniewaj się ale raczej Brata Pitta to Ty nie poślubisz, no chyba że go znasz osobiście to masz na to szanse! 😛 )?

Czy wiesz już co jest Twoją motywacją do osiągnięcia tych celów? Ja taką rozpiskę zrobiłam sobie rok temu i skupiłam się mocno na zdrowiu. Okazało się, że moją motywacją do schudnięcia wcale nie jest waga. Doszłam do wniosku odpowiadając sobie na pytania “dlaczego”, że ból kręgosłupa i kolan już naprawdę nie daje mi spokoju. A dodatkowe motywy, jak zadyszka przy wejściu na 4 piętro lub brak ubrań dla mnie w mojej garderobie, czy też fatalny wygląd na zdjęciach, to tylko dodatkowe motywy, które jednak nie są moją główną motywacją. Jest nią brak bólu! Myślę, że nie doszłabym do tej siły motywacji, gdyby nie ćwiczenie, które wykonałam, spisałam swoje odpowiedzi i jak na chwilę tracę zapał lub też lenistwo mnie chwyta (tak, tak! to nie brak motywacji, to zwykłe lenistwo), to otwieram stronę ze swoją motywacją i myślę: O NIE! Koniec z tymi durnymi myślami! Biorę się za ćwiczenia z Chodakowską albo idę na spacer (bez zbędnego jęczenia). Bo nie zawsze mi się chce. Ale też nie chce mi się mieć bóle do końca życia.

Napisz do mnie i podziel się swoją motywacją. Może będę mogła Ci pomóc odnaleźć tę motywację, której właśnie szukasz?

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz