Jak rozwinąć swoją kreatywność?
Jak rozwijać kreatywność_

Jak rozwinąć swoją kreatywność?

Po wpisaniu tej frazy w google wyłania się ponad 8 milionów wyników. Jak się w tym odnaleźć? Jak rozwinąć swoją kreatywność? Jaki sposób jest najlepszy? Czy jest jeden przepis na rozwój kreatywności?

Na te pytania można znaleźć odpowiedzi w wielu książkach. Ja jednak powiem Ci coś bardzo prostego. Żeby rozwinąć kreatywność, należy przede wszystkim zacząć działać a nie tylko marzyć i planować.

Czy znasz Kena Robinsona? A może widziałaś jego wykład o tym, jak szkoła zabija kreatywność? Tak, tak. To on głośno mówił o tym jakie krzywdy wyrządza system edukacji. Przytoczył on pewną rozmowę między dzieckiem a nauczycielem.

  • Nauczyciel: “Co malujesz?”
  • Dziecko: “Boga”
  • Nauczyciel: “Boga? Ale przecież nikt nie wie jak on wygląda”
  • Dziecko: “Za minutę będą wiedzieli”

Jak rozwinąć swoją kreatywność?

Czy widzisz przesłanie z tej krótkiej rozmowy? Dzieci nie wiedzą, że czegoś nie mogą, że “źle” im się wydaje. Nelson Mandela mówił “Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione”. Dlaczego więc my dorośli nie myślimy jak dzieci?

Dziecięca kreatywność (zdjęcie z domeny publicznej)
Dziecięca kreatywność nie zna granic

Dzieci rodzą się artystami

Ale niestety z czasem wyrastają z bycia kreatywnym. Dlaczego tak się dzieje? Cóż… w szkołach uczymy się, by osiągać dobre oceny, być grzecznym, nie przeszkadzać w prowadzeniu zajęć, a lekcje są zwykłymi wykładami z minimum interakcji. Dzieci po kilku godzinach takich zajęć w szkole, wracają do domu, żeby dalej się uczyć, wkuwać i stresować przed klasówkami. Owszem, trzeba nabywać wiedzę, owszem trzeba nauczyć się radzić sobie ze stresem, owszem należy sprawdzać nabytą wiedzę. Ale… czy to musi odbywać się bez kreatywności? Czy zajęcia w szkołach muszą być nudne? Lekcje historii do dzisiaj śnią mi się, jako traumatyczne wspomnienia. A historia powinna być opowieścią o przeszłości a nie wkuwaniem dat. Lekcje geografii powinny być pokazem świata i jego możliwości, a nie zapamiętywaniem wszystkich rzek na mapie. 

A teraz zastanówmy się, czy dzieci tylko są kreatywne bo marzą, bo nie znają systemowego myślenia? Myślę, że kreatywność dzieci postrzegamy przez ich twórczość, czyli dzięki działaniom!

Sposób na rozwój kreatywności

A Ty przyznaj się przed sobą samą. Jak chcesz rozwinąć swoją kreatywność?

  • Którą z kreatywnych myśli przełożyłaś na papier? 
  • Którą zrealizowałaś? 
  • Jeśli nie udało Ci się, to dlaczego? 
Jak rozwijać kreatywność?
Domena publiczna
Jak rozwijać kreatywność?

Zacznij myśleć jak dziecko. Odrzuć wszelkie obawy związane z ocenianiem. Weź kartkę papieru i napisz co chcesz tworzyć: obraz, książkę, firmę, świeczkę, a może opaskę do włosów. Co Ci chodzi po głowie.  A jeśli nadal nie masz pomysłu to porozmawiaj z rodziną i spytaj się ich: “Jak byłam mała to co lubiłam robić?” “Co odpowiadałam, jak pytaliście mnie kim chcę zostać w przyszłości?”. Możesz być zaskoczona odpowiedziami. Spisz te informacje. Przypomnij sobie, co robiłaś mając 6 lat (tak, wiem że było to dawno temu, ale na pewno masz wspomnienia z przedszkola). Co najbardziej z tego okresu zapamiętałaś? Bo ja pamiętam zieloną skakankę, do końcówki której wyśpiewywałam wszystkie piosenki Majki Jeżowskiej, a z siostrą udawałyśmy, że jesteśmy na scenie z NKOTB. Jak to się przełożyło na moje życie? Grałam na pianinie, w liceum występowałam na scenie, a dziś uwielbiam karaoke i rozwijam Fundację Kreacji Artystycznej.

Spójrz więc na kartkę, która rozpisałaś, zarysowałaś pomysłami. Co Ci z niej wyszło? Co wysuwa się na wierzch? Co Cię zaskoczyło? A może co Cię zainspirowało?

Realizuj – nie zwlekaj

Mając już pomysły – inicjuj! Teraz jedynym pytaniem jest: co chcesz zrealizować i jak chcesz tę realizację zaplanować? I nawet przez moment nie myśl, że nie jesteś kreatywną kobietą. Każda z nas nią jest. Ale nie zapomnij o działaniu. Nie pozostawiaj marzeń niezrealizowanych. Zrób plan i zacznij tworzyć, a na koniec podziel się swoimi efektami ze mną!

Dodaj komentarz