Praca podczas studiów

Praca podczas studiów

Praca podczas studiów zdecydowanie jest możliwa. Wszystko jest kwestią samozaparcia, dyscypliny i odpowiedniej komunikacji. Ja wykonywałam wiele prac podczas studiów dziennych, a kończąc licencjat podjęłam decyzję o ukończeniu studiów magisterskich zaocznie, by podjąć się nowego wyzwania i rozpocząć etatową pracę.

Pierwsze moje prace były związane z wakacjami, czyli była to tak zwana sezonowa praca. Moi znajomi wyjeżdżali wtedy do Szkocji, do Anglii, a ja marzyłam o Stanach Zjednoczonych. Po liceum chciałam skorzystać z programu Au Pair, ale moja mama stanowczo podjęła decyzję za mnie o rezygnacji z tego pomysłu (wówczas koszt takiego wyjazdu szacował się w granicy 600$). Cóż… nie zarabiałam kokosów pracując w nidzickiej pizzerii (zaraz po maturze), więc wyjścia nie miałam, jak przytaknąć mamie. Tak się jednak wszystko fajnie ułożyło, że wyjechałam na 3 tygodnie do Niemiec, by pomóc w opiece nad domem pewnej pani. Zarobiłam wówczas pierwsze 600 euro i miałam fundusze na… leczenie kanałowe zęba i na prawo jazdy (no może jeszcze nieco trochę na początek studiów). Przekonałam się wtedy, jak dużo wydatków może wpaść nam niespodziewanie.

Wykorzystuj możliwości i pytaj!

Nie opuściłam jednak myśli o wyjeździe do USA. Studiowałam socjologię, więc kwestia zobaczenia “amerykańskiego snu” jak najbardziej była dla mnie ciekawostką, którą musiałam “zbadać”. Zanim jednak do tego wyjazdu dojrzałam, udało mi się zdobyć pracę podczas studiów w Niemczech: w restauracji, czy opiece, a później zrealizowałam 3 miesięczne płatne praktyki. Czy wszystko przychodziło mi łatwo?

Praca podczas studiów a możliwości

Trochę tak to wyglądało, ale do najłatwiejszych zadań nie należało. Moją przewagą była aktywność podczas poszukiwania pracy i proszenie o pomoc odpowiednie osoby. Nie miałam nigdy większych problemów z komunikacją, choć przyznam, że czułam się czasami, jakbym wykorzystywała ludzi, a nie okazje. Myślę, że takie wyrzuty są bardzo normalne wśród młodych kobiet, które uważają, że same sobie ze wszystkim poradzą. Czasami ta samodzielność może przekładać się właśnie na odwagę w proszeniu o pomoc przy szukaniu pracy. Tak oto dzięki tym rozmowom udało mi się wyjechać po raz pierwszy do USA! Rozejrzyj się więc wokół siebie. Nie wierzę, że nie masz przyjaznej duszy, która mogłaby Ciebie gdzieś zarekomendować, albo pomóc w odpowiednim szukaniu. Praca podczas studiów nie jest łatwą sprawą, ani szukanie jej. Nie ma więc żadnego wstydu poprosić o pomoc.

Gdzie możesz samodzielnie szukać pracy?

 • Gumtree.pl
 • Pracuj.pl
 • Fiverr.com
 • Załóż bloga, pisz i sprzedawaj produkty, jeśli je posiadasz!
 • UpWork.com
 • Udzielaj Korepetycji
 • szukaj ofert pracy na stronach firm!
 • napisz do mnie, może ja Ci jakoś pomogę?

Work&Travel Program

Jeśli myślisz, że program wyjazdu do Stanów, jest wspaniały to poniekąd masz rację. Ale jeśli myślisz, że jest to kilka miesięcy zabawy, to zdziwisz się. Najczęstszymi pracami oferowanymi studentom, którzy również mają dość wysokie mniemanie o sobie, są proste prace fizyczne: pokojówka, kelnerka, krupierka, itd. Zarobki też nie są powalające (do 12$ za godzinę w zależności od pracy). Pojechałam więc do Stanów i zobaczyłam ten ich “amerykański sen”. Kiedy to policja brutalnie zatrzymywała przechodnia, który najwyraźniej był o coś podejrzany, kiedy była strzelanina przy ulicy na której mieszkałam w Atlantic City, albo kiedy wchodząc do sklepu i chcąc kupić jabłko zobaczyłam nienaturalną jego postać. Nie tak wyobrażałam sobie Amerykę. Ale miała ona jednak wiele zalet. Zdobyłam większe doświadczenie, które mogłam wykorzystać i dzięki któremu było mi zdecydowanie łatwiej pojechać tam kolejny raz. W kolejnym roku, mając już doświadczenie, rozmawiając w języku angielskim płynnie, oszczędzając finanse, dzięki pracy na uczelni, którą udało mi się otrzymać na 3 roku studiów, wyjechałam ponownie na W&T program. Dzięki kontaktom, które pozyskałam w Stanach i w Niemczech, otrzymałam propozycję pracy pod NYC, jako asystentka ds. marketingu. To było wyjątkowe doświadczenie, ponieważ żyłam na poziomie każdego Amerykanina. Doświadczyłam wówczas innego stylu życia i dopiero wtedy zrozumiałam co to jest ten “american dream”. Udało mi się wówczas sporo zarobić, zaoszczędzić i powrócić do Polski z pozytywnymi wrażeniami.

Weekend poza pracą spędzałam na podróżowaniu po NJ i NYC.

Praca na etacie podczas studiów

Podczas mojego pobytu w Stanach zaczęłam szukać pracy w Polsce, a właściwie tylko przeglądać oferty. Jakież było moje zdziwienie, kiedy na zwykłego specjalistę poszukiwano osoby ze kilkuletnim stażem, znajomością minimum dwóch języków, odpornością na stres, itd. Zdecydowałam się na pewien ruch, który z perspektywy czasu uważam za idealny! Przeniosłam się ze studiów dziennych na zaoczne i podjęłam pierwszą etatową pracę w ówczesnej Erze, dzisiejszym T-mobile. To dopiero było świetne doświadczenie, a za nim posypały się inne, dzięki którym dzisiaj jestem gdzie jestem i piszę dla Ciebie ten post.

Moje nowe miejsce pracy
 • Praca podczas studiów nie jest łatwa.
 • Praca podczas studiów jest ciężka do znalezienia ale nie niemożliwa.
 • Praca podczas studiów zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy.
 • Praca podczas studiów do ogrom doświadczenia, którego nikt Ci nie zabierze.

Nie znam większych minusów pracy podczas na przykład wakacji (w końcu na studiach masz aż 3 miesiące przerwy). Naturalnie przyszli prawnicy, lekarze, czy dentyści są zobowiązani do odbywania praktyk, bo bez nich kanałowego leczenia raczej bym nigdy nie zrobiła 🙂

Najważniejsze jednak w tym wszystkim to nie jest kasa! A DOŚWIADCZENIE! Bo to ono daje Ci ogromną przewagę na rynku pracy, a nie auto którym właśnie podjechałaś na rozmowę rekrutacyjną.

Dodaj komentarz